البرز آذر
Image default

یک دستگاه فن کویل (FCU) وسیله ای ساده است که شامل مبدل حرارتی ، فن و برد کنترلی است. این دستگاه بخشی از سیستم تهویه مطبوع موجود در ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی و …. می باشد و وطیفه تامین شرایط ایده آل را با همکاری سایر اجزا مجموعخ تهویه مطبوع بر عهده دارد. یک فن کویل، دستگاهی با قابلیت های گوناگون است که گ با مکش هوای موجود و دمش دوباره همان هوا پس از اعمال تغییرات ، درجه حرارت فضای محیط اطراف خود را تنظیم می کند. 

فن کویل البرز آذر
فن کویل البرز آذر

کاربرد فن کویل:

بهترین کاربرد سیستم فن کویل مربوط به مواردی است که بخواهیم درجه حرارت هر فضا به‌طور جداگانه کنترل شود و هر واحد مستقلا دمای خود را داشته باشد در نتیجه  با استفاده از سیستم فن کویل از انتقال الودگی بین اتاق‌ها جلوگیری خواهد شد. کاربردهای مناسب این سیستم عبارتند از: هتلها و ساختمان‌های اپارتمانی و ساختمان‌های اداری . اگر چه در تعدادی از ساختمان‌های بیمارستانها نیز از سیستم فن کویل استفاده می‌شود زیاد مناسب این فضا نمی باشد چرا که  بازده فیلتر هوای فن کویلها کم است و نگهداری و تمیز کردن آن‌ها نیز مشکل خواهد بود

انواع فن کویل :

فن کویل های زمینی

ظرفیت این فن کویل‌ها ۲۰۰ الی ۱۰۰۰ فوت مکعب در دقیقه بوده و هوا را به صورت بالا زن یا روبرو زن منتشر می‌سازند.

فن کویل زمینی البرز آذر
فن کویل زمینی

فن کویل های سقفی

ظرفیت این فن کویل‌ها هم معمولاً بین ۲۰۰ الی ۱۰۰۰ فوت مکعب در دقیقه می‌باشد. این فن‌کویل‌ها به دوصورت کابینت دار و بدون کابینت می‌باشند.

ساختار این فن کویل دقیقا مانند فن کویل های زمینی بصورت دو لوله و چهار لوله می باشد .

فن کویل سقفی البرز آذر
فن کویل سقفی

فن کویل های کانالی

در ظرفیت‌های ۶۰۰ الی ۲۰۰۰ فوت مکعب در دقیقه ساخته می‌شوند و به سه طرح زیر می‌باشد:

۱-کانالی سقفی توکار

۲-کانالی سقفی روکار

۳-کانالی دیواری روکار ایستاده

فن کویل البرز آذر
فن کویل کانالی

تفاوت فن کویل 2 لوله با 4 لوله : دراسیستم  2 لوله آب سرد یا آب گرم به وسیله دو لوله رفت و برگشت به فن کویل وارد و از آن خارج می شود و هر کدام از آن ها لوله اختصاصی خود را ندارند بنابراین  لازم است درتابستان ها آب سرد و در زمستان ها آب گرم در لوله ها جریان یابد . به این دلیل ضروری است که در مقطعی از سال سیستم از وضعیت سرمایش به گرمایش و برعکس تبدیل شود .

به منظور حذف مشکلات سیستم دو لوله ای ، سیستم چهار لوله ای ابداع شده است . در این سیستم هر فن کویل دارای دو کویل سرد وگرم است . دو لوله آب سرد و گرم را به این کویل می رسانند و دو لوله نیز آب سرد و گرم را از این کویل ها برگشت می دهند بنابراین در  آن واحد میتوان از سیستم گرمایش یل سرمایش به اختیار استفاده کرد اما بالطبع به علت در مدار بودن منابع تامین آب سرد و گرم به صورت ممتد،

هزینه انرژی و نگهداری بالاتری را شاهد خواهیم بود .ترموستات اتاق مستقیما به شیر کنترل کویل ها فرمان می دهد . به هنگام نیاز به آب سرد کم و شیر کنترل کویل سرد باز می شود .

پست های مرتبط

درج دیدگاه